Haberler / Duyurular Güncel Haberler  ÇALIŞAN GAZETECİLER İLE BİRLİKTEYDİK
Belediye Başkanımız Av. Abdullah Hacı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Kırklareli İl ve İlçelerinde görev yapan basın mensupları ve aileleri onuruna bir yemek düzenledi.
 
Tansa Restaurant’ta düzenlenen yemeğe, Belediye Başkanımız Av. Abdullah Hacı, Belediye Başkan Yardımcılarımız  Ayhan Sertgün ve Hayri Tübeler, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Basri Güleç, Kırklareli İl ve İlçelerinde görev yapan basın mensupları ve Gazete Sahipleri katıldı.
 
Gecede bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Av.Abdullah Hacı, şunları söyledi. “Değerli basın mensupları arkadaşlarım, hepiniz hoş geldiniz. Hepinizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyorum. Hepinizi tebrik ediyorum. Ülkemizde birçok meslek grubunun günü var. Hemşireler Günü, Muhtarlar Günü, Doktorlar Günü, Avukatlar Günü ama Çalışan Gazeteciler Günü’nün bir hikâyesi var.  Onun için bugün benim için özel bir gün. Sizler içinde özel bir gün. 10 Ocak 1961 tarihinde Milli Birlik Komitesi tarafından Çalışan Gazetecilerin Sosyal Haklarını temin etmek için bir yasa yayınlanıyor ve 10 Ocak tarihli Resmi Gazetede de bu yasa yayınlanarak yürürlüğe giriyor. O zaman o güne “Çalışan Gazeteciler Bayramı” deniliyor ve “Babıali’de dokuz patron olayı” diye bir olay meydana geliyor.  Dokuz Gazetenin patronlarıgazetenin basılmasına o tarihte ara veriyorlar. Yani çalışanların sosyal haklarını kabul etmiyorlar. Oysa gazeteler, gazete patronlarından ibaret değil, burada foto muhabirleri, köşe yazarları, karikatüristler, düzenleyiciler, matbaacılar, bu işte birçok çalışanlar var. Onların Sosyal Haklarını Temin etmek için çıkan yasaya 9 tane büyük gazetenin patronu karşı çıkıyor ve üçgün gazetelerini basmıyorlar ve Gazete çalışanları “Basın” adında bir gazete çıkarıyor o üç gün içerisinde. Daha sonra ise 1962 ve 1972 yılları arsında bu bayram olarak kutlanıyor ama 1971 yılında ki o askeri harekâttan sona o askeri darbeden sonra tekrar bir geri adım atılarak, “Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya günümüze kadar devam ediyor. Onun için bu günün özel bir hikâyesi var. Sıradan bir gün değil! Sıradan bir mesleğin sıradan bir günü değil, çünkü siz sıradan bir meslek sahibi değilsiniz. Tabii her meslek kutsaldır ama gazeteciler ayrıdır. Zaten demokrasi ile yönetilen ülkelerde basın dördüncü kuvvettir. Toplumun güçlü ve doğru bir şekilde aydınlanmasında en önemli güç, en önemli unsur basındır. Sizlersiniz. Bu sabah bir kanalda seyretmiştim, foto muhabirlerinin, gazetecilerin ne kadar zor şartlarda görev yaptıklarını, yağmurda, çamurda, soğukta kameraları elleri ile tutuyorlar. Çok zor şartlar altında görev yapıyorsunuz, çalışanlar olarak bu da bir gerçek. Burada patron arkadaşımda var ayni zamanda Avukat, tabi alınmayacak bu söylediklerime ama hala patronların etkisi devam ediyor bana göre çalışanların üzerinde ama günün birinde mutlaka düzelecek, çünkü tarih iyiye ve güzele doğru gidiyor. İyiye ve güzele doğru giden tarihi asla kötüye ve geriye doğru getiremezsin.Ben tekrar hepinizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyor ve hepinizin gözlerinden öpüyorum.”
 
Gecede daha sonra “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla hazırlanan pasta, Başkan Hacı ve basın mensupları ile birlikte kesildi.
 
Gece boyunca basın mensupları ile tek tek ilgilenen Başkanımız Hacı, onlarla birlikte oyun oynadı ve  onların fotoğraf makineleri  ile fotoğraflarını çekti.
 
  

 MENÜ

E-Hizmetler
  Başkan
  Kurumsal
  Babaeski
  Haberler-Duyurular
  Projeler
  İletişim
  E-Borç Sorgulama
  İmar Durumu
  Kent Bilgi Sistemi
  Hizmet Masası
  Bilgi Edinme
  Kan Bankası
  Ücrete Tabi İşler
Babaeski Belediye Başkanlığı Fatih Caddesi Babaeski / KIRKLARELİ
TELEFON     0 (288) 512 12 36
FAX             0 (288) 512 41 20
E-POSTA     info@babaeski-bld.gov.tr
   TR21-11-KÖA-1-19 Sözleşme No'lu İnteraktif Belediye Hizmetleri Projemiz Trakya Kalkınma Ajansı tarafından
 finanse edilmektedir.